top of page
Biblioteka Okrągłe
  • Małgorzata Dudzińska

Opowieść Podręcznej


Kadr z serialu "Opowieść Podręcznej"

Dziś, w kolejnej odsłonie naszych książkowych ekranizacji, nie może pojawić się nic innego, jak tylko „Opowieść podręcznej” Margaret Atwood. Bestsellerowa powieść kanadyjskiej pisarki, która ukazała się w 1985 roku (wydanie polskie – 1992).


Powieść jest wstrząsającą antyutopią o piekle kobiet. Akcja powieści rozgrywa się w fikcyjnej totalitarnej Republice Gileadu, rządzonej przez mężczyzn. W Republice istnieje ustalona hierarchia społeczna, w której najniższą grupę stanowią właśnie tytułowe „Podręczne”.

Bohaterka powieści – Freda, jest jedną z nich. Każda Podręczna może opuszczać dom swojego Komendanta i jego Żony tylko raz dziennie, aby pójść na targ, gdzie wszystkie napisy zostały zastąpione przez obrazki, bo już nie wolno im czytać. Co miesiąc musi pokornie leżeć i modlić się, aby jej zarządca ją zapłodnił, bo w czasach malejącego przyrostu naturalnego tylko ciężarne Podręczne mają jakąś wartość.

Freda jeszcze kilka lat temu miała kochającego męża, wychowywali razem córeczkę, miała pracę, własne pieniądze i mogła mówić. Niestety tego świata już nie ma…


Jak to się stało, że tak szybko i prosto można było przejść od demokracji do totalitarnego reżimu a kobiety zostały całkowicie podporządkowane mężczyzną i utraciły wszelkie prawa? Jak to się stało, że społeczeństwo nie zauważyło, „przegapiło” poczynania rządu, zostało zaskoczone zmianą i zastraszone?


Żyłyśmy jak zwykle, ignorując. Ignorowanie to nie to samo co ignorancja (...)”




Po trzydziestu latach Margaret Atwood wróciła do świata ze swej, bodajże najsłynniejszej, powieści i napisała jej kontynuację pt. „Testamenty”, za które otrzymała Nagrodę Bookera. Autorka, pomimo wielu próśb, nie chciała pisać dalszego ciągu „Opowieści podręcznej”, ale jak sama powiedziała: „jako, że zaczęliśmy się zbliżać do Gileadu, zamiast się od niego oddalać, ponownie to przemyślałam”.


Minęło 15 lat od wydarzeń z „Opowieści podręcznej”. Sytuacja w Republice jest dramatyczna, brakuje jedzenia, na świat przychodzą zdeformowane, słabe dzieci, umierają też Podręczne.

„Testamenty” są doskonałym uzupełnieniem wcześniejszej powieści, patrzymy na Republikę Gileadu z trzech różnych perspektyw. Jedną z nich jest perspektywa Ciotki Lidii, okrutnej i surowej funkcjonariuszki Gileadu. Dzięki niej poznajemy historię Republiki. Jednak najbardziej cenne jest to, że dowiadujemy się jak kobiety same dołączyły do budowania tego okrutnego reżimu i jak to jest, że jedne kobiety mogą drugim kobietom zrobić tak potworne rzeczy.


"Opowieść Podręcznej" to także doskonały serial z Elisabeth Moss w roli głównej. Trzy sezony serialu możecie obejrzeć w HBO w Pleyer. Premiera czwartego sezonu zapowiedziana jest na kwiecień.



bottom of page