"W sytuacji, gdy w rok od wybuchu pandemii większość szkół na całym świecie jest częściowo lub całkowicie zamknięta, co drugi młody człowiek nie ma dostępu do jakiejkolwiek zorganizowanej formy edukacji, a wszyscy ludzie zmuszeni są ograniczać czas spędzany poza murami własnego mieszkania, książka, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, staje się źródłem siły do przezwyciężania przymusowej izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów i pobudzania kreatywności.
Czas ten zdaje się wyjątkowo sprzyjać lekturze – zarówno indywidualnej, dla własnej przyjemności, jak i wspólnemu czytaniu z bliskimi, przede wszystkim zaś z dziećmi, u których w ten sposób wykształca się nawyk czytania przez całe życie. Dzieląc się pasją do lektury i płynącą z niej wiedzą, stajemy się częścią wspólnoty, również międzynarodowej, i nie ma lepszego sposobu na przezwyciężenie poczucia samotności, zgodnie z zasadą: czytając, nigdy nie czujesz się sam." - Polski Komitet ds. UNESCO
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Idea tego święta ma swój początek w Katalonii i sięga roku 1930, oficjalnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
został proklamowany w 1995 roku, na 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Data obchodów nie jest przypadkowa – 23 kwietnia to rocznica urodzin lub śmierci wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona i Nabokova.
Także z inicjatywy UNESCO, od dwudziestu lat, co roku 23 kwietnia kolejne miasto staję się Światową Stolicą Książki. W tym roku jest nią Tbilisi (stolica Gruzji). W 2016 roku Światową Stolicą Książki był Wrocław.
W obecnym czasie szczególną rolę pełnią biblioteki cyfrowe (sieci bibliotek), dające dostęp do milionów książek, w tym także literatury fachowej, niezbędnej do pracy – bez wychodzenia z domu. Jedną z najwcześniej powstałych jest zainicjowana przez UNESCO i Bibliotekę Kongresu USA Światowa Biblioteka Cyfrowa (World Digital Library), pozwalająca sięgnąć bezpłatnie po ponad 19 tysięcy materiałów z ponad 200 krajów.
Pod tym linkiem znajdziecie wykaz polskich bibliotek cyfrowych. Większość cyfrowych zbiorów tych bibliotek znajduje się w domenie publicznej lub jest udostępnianych na odpowiednich licencjach, dzięki czemu można z nich korzystać nieodpłatnie i on-line.
Wszystkie źródła są legalne. Adresowane są do różnych grup odbiorców – dzieci, młodzieży, dorosłych – i każdego, kto szuka wiedzy, rozrywki lub rozwija swoje hobby.
Comments